Utamaro

(Japani, 1753-1806)
Utamaro
(Japani, 1753-1806)

UTAMARO, träsnitt, Japan, senare tryck, 1800-tal.

Scen föreställande beredning av teblad. Bladstorlek ca 37,5 x 25 cm.

Oramad. Smärre veck och fläckar.

Alkuperä - Provenienssi

Konstnären Edvin Ollers.

Lähtöhinta
3 000 SEK