SKÄNK, nyrenässans, 1800-talets slut.
Furu. Rak form. Två gångjärnsförsedda lock ovan. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Dekor av flankerande pilastrar. Längd ca 140, djup ca 45, höjd ca 77 cm.
Bruksslitage, repor och märken samt stötskador. Kompletterad, bland annat senare ben.