560503

BORDSUR, Nyrenässans, Tyskland, sent 1800-tal.

Målat trä, skuren dekor. Urtavlan flankerad av pilastrar. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Längd 28, bredd 14, höjd 34 cm. Nyckel finns.

Sedvanligt ytslitage, lagningar, sprickor, färgbortfall, ej funktionstestad. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
1 200 SEK