563281

SYSKRIN, Kina, lackarbete 1800-tal.

Rektangulär form med avfasade hörn. Svartlackerad med målad dekor i guld av figurer, byggnader och bladslingor. Inredning med fack. Längd 27,5, bredd 21, höjd 12 cm. Nyckel finns.

Slitage, färgbortfall, smärre lacksprickor. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 000 SEK