571192

HALSBAND, ARMBAND OCH BROSCH, en ansättning av silver med lapis lazuli, Georg Jensen, Danmark, 1933-944. Vikt ca 91,3 g

Av organisk form med genombruten dekor. Alla med svenska importstämplar och 'GJ' monogram. Halsbanden stämplad med modell nummer '1', armbanden med '34', och broschen med'236 A'. Längd av halsbanden 40 cm. Etui medföljer daterad 13/2/41.

Anlöpning. Mindre repor. Stift mekanism lös.

Lähtöhinta
14 000 SEK