Adolf Nordling

(Ruotsi, 1840-1888)
Adolf Nordling
(Ruotsi, 1840-1888)

NORDLING, ADOLF, olja på duk, sign.

Marint motiv med segelbåtar. 28 x 45. Proveniens: Krigsrådet Carl Otto Krook. Utställd: Prins Eugens Waldemarsudde, "Adolf Nordling"

Buktande duk, krackelyrer. Färgbortfall.

Lähtöhinta
5 000 SEK