572478

VÄGGPENDYL, gustaviansk, 1700-tal, urtavla märkt Anders Rundelius Stockholm.

Förgylld. Rik dekor av bla pärlstav, krön med duvpar. Avslutande kotte. Ljus urtavla med arabiska siffror. Pendel finns. Bredd 48, höjd ca 100 cm. Vev finns. Nyckel finns.

Skador och slitage, repor, märken, urtavla med krackelyr. Renoverad och kompletterad bla senare baksida samt mindre lagningar. Solstråle saknas/lös. Ej funktionstestad. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
6 000 SEK