575507

GRÖTSKÅL med omaka LOCK, Gottlov Friedrich Baumann och Zadoch Bergenholtz, 1808 respektive 1796.

Mästare i Hudiksvall samt Vimmerby. Skål med hänklar. Diameter ca 26 cm.

Slitage, repor, bucklor, anlöpningar samt inristningar. Smärre lagningar.

Lähtöhinta
1 500 SEK