Rund buktande form, gångjärnsförsett lock, handtag i metall på vardera sida. Öggla invändigt med två hängande skopor i mässing och koppar. Höjd ca 62 cm.
Slitage. Fläckar, repor, bucklor. Anlöpningar, rost.