MATSERVIS, 74 delar,"Parisienne", Rörstrand, 1866-1879.
30 Mattallrikar,
13 djupa mattallrikar,
12 förrättstallrikar,
9 assietter,
8 uppläggningsfat i olika storlekar och modeller,
terrin,
såsskål.
Bruksslitage, repor och märken/nagg. Krackelyr. Missfärgning. Några delar sprickor.