Bok och valnöt, delvis rotfanerade. Svängd genombruten rygg med balusterbricka, stoppad sits. Svängda kopplade ben med klot-o-klofot och skuren dekor. Lös stoppad sits.
Smärre skador. Slitage, repor, fanérlagningar