582421

TALLRIKAR, 6 st, tenn, bla Johan Sundberg, Göteborg 1792, 1700-tal.

Johan Sundberg, Göteborg 1792. Sven Roos, Göteborg 1785? Lars Lundwall (II), Jönköping 1771? Sannolikt Isak Klemm, Örebro, verksam 1749-1765/66. Johan Anjou, Norrköping 1796. Hans Wicksten, Västerås 1795. Diameter 19 - 22 cm.

Bruksslitage, repor, märken och anlöpningar. Något buckliga. Senare lödd krok på en tallrik. Inristningar och tuschskrift.

Lähtöhinta
1 500 SEK