Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:
583948

MINIATYRMÅLNINGAR, 6 st, på ben, porslin, papper, sannolikt sent 1700-tal till sent 1800-tal.

Ovala porträtt delvis målade, på porslin föreställande Kejsar Napoleon I resp okänd ung dam, ett par minatyrer föreställande uniformsklädd man resp två gossar, i läderfodral, liten miniatyr föreställande "Pierre Francois Brierre de Surgy (1714-1782)", miniatyr föreställande äldre elegant herre, bildstorlek 3 x 3,5 - 6 x 7,5 cm. Mässingsramar.

Slitage, någon mässingsram med smärre bucklor. Ej examinerade ur ram.

Lähtöhinta
4 000 SEK