583948

MINIATYRMÅLNINGAR, 6 st, på ben, porslin, papper, sannolikt sent 1700-tal till sent 1800-tal.

Ovala porträtt delvis målade, på porslin föreställande Kejsar Napoleon I resp okänd ung dam, ett par minatyrer föreställande uniformsklädd man resp två gossar, i läderfodral, liten miniatyr föreställande "Pierre Francois Brierre de Surgy (1714-1782)", miniatyr föreställande äldre elegant herre, bildstorlek 3 x 3,5 - 6 x 7,5 cm. Mässingsramar.

Slitage, någon mässingsram med smärre bucklor. Ej examinerade ur ram.

Lähtöhinta
4 000 SEK