586742

SAMLING SEDLAR, Ryssland, sent 1800- tidigt 1900-tal.

Två buntar med 1000 Rubelsedlar, bla 1917, bunt med 50 Rubelsedlar, 1899, bunt med 500 Rubelsedlar, bla 1912, bunt med 100 Rubelsedlar, 1910, bunt med 250 Rubelsedlar 1917, mindre antal sedlar i valörerna 1, 5, 10 Rubel. 1898-1909. En bunt ark med ostansade sk Kerensky Rubel, 1917, valörerna 20 resp 40 Rubel. Bladstorlek 5 x 4 - 30 x 40 cm.
Ett mindre antal sedlar från Finland, Sovjetryssland och andra länder medföljer.

Slitage, veck, fläckar, ett större antal ocirkulerade eller i mycket gott skick. Ej fullständigt genomgångna.

Lähtöhinta
5 000 SEK