Gustavsberg

(Ruotsi, 1825-)
Gustavsberg
(Ruotsi, 1825-)

LJUSSTAKAR/LAMPFÖTTER, ett par, flintgods, Gustavsberg, 1916.

Kvadratisk fotplatta med kannelerat kolonnformat skaft som avslutas i kapitälformad ljuspipa. Glaserade. Stämplade GUSTAVSBERG 1916 L8. Höjd 28 cm.

Borrade för el. Krakelerad glasyr. Smärre glasyrmistor. En med fotnagg.

Lähtöhinta
1 500 SEK