LJUSSTAKAR/LAMPFÖTTER, ett par, flintgods, Gustavsberg, 1916.
Kvadratisk fotplatta med kannelerat kolonnformat skaft som avslutas i kapitälformad ljuspipa. Glaserade. Stämplade GUSTAVSBERG 1916 L8. Höjd 28 cm.
Borrade för el. Krakelerad glasyr. Smärre glasyrmistor. En med fotnagg.