591900

VÄGGPENDYL, gustaviansk stil, G. Kjellström, Stockholm, sekelskiftet 1800/1900.

Snidad, förgylld och bronserat foder. Dekor av urna, fleuroner, kotte och lagerfestonger. Pendel finns. Höjd 95, bredd 41 cm. Nyckel saknas.

Dekorskador och avslag. Mindre sprickor i dekor och urtavla. Ställvis lösa delar. Ur ej funktionstestat och genomgånget.

Lähtöhinta
4 000 SEK