GÖSTA ADRIAN-NILSSON, olja på duk, signerad o daterad 1942.
"Hallen". 62x53.
Ytsmuts, färgbortfall, mindre retusch.
Nr 172, Liljevalchs 1958, "GAN - Retrospektivt".
Nr 246, Lunds Konsthall 1977, "GAN och Wiwen Nilsson"
Nr 323 - Liljevalchs 1984, "GAN 1884-1965"
Nr 323 - Malmö Konsthall 1984. Se ovan.