Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:

ÄMBETSMANNAROCK, siden, Kina, sen Qing dynasti, 1800-talets slut.

Blått siden men rika polykroma broderier med guldtråd av drakar bland moln med brinnande pärlan, fladdermöss, vågor och heliga berget. Knappar i bronserad brons.

Slitage. Ställvis blekt. Fläckar. Troligen kortade armar. Smärre skador.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift från kjeserligahovet i peking.

Lähtöhinta
4 000 SEK