Tina
600577

SKÅL, tenn, formgiven av Estrid Ericson med lejondekor av Anna Petrus, Svenskt Tenn, 1929 eller 1944.

Rund på fot. Hänklar i form av lejonhuvuden samt dekor av lejon i relief. Diameter 22 cm exkl hänklar.

bruksslitage, repor, märken och smärre anlöpningar. Mindre bucklor och skev fotring. Något otydlig årsstämpel.

Muut tiedot

Modell formgiven under 1920-talet.

Lähtöhinta
3 000 SEK