PRAKTFAT, stengods, Rörstrand, Jackie Lynd, signerad samt numrerad 101/150. 1970-80-tal.
Dekor av mytologisk mansfigur hållande krus. Polykrom glasyr. Signerat R SWEDEN JACKIE LYND 101/150. Diameter 64 cm.
Obetydligt slitage.