STOLAR, 2st, snarlika, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Målade i ljus kulör och delvis bronserade. Genombruten ryggbricka. Svarvade ben med h-kryss. Snidad dekor av bl a mussla i sargen. Lösa stoppade sitsar klädda i ljust tyg. Höjd 96, sitthöjd 47 cm.

Sprickor. Slitage. Renoverade.

Lähtöhinta
3 000 SEK