STOLAR, 2st, snarlika, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Målade i ljus kulör och delvis bronserade. Genombruten ryggbricka. Svarvade ben med h-kryss. Snidad dekor av bl a mussla i sargen. Lösa stoppade sitsar klädda i ljust tyg. Höjd 96, sitthöjd 47 cm.
Sprickor. Slitage. Renoverade.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.