604910

FICKUR, 18K guld, spindelgång, L'Epine, Paris, Frankrike, troligen sent 1700-tals. Vikt ca 61 g.

Vitemaljerad urtavla med svarta romaneska och arabiska siffror. Graverad dekor på baksidan av boetten. Boetten stämplad 'G' möjligtvis för St Gallen. Verket numrerad 10574. Diameter 36 mm. Nyckel finns.

Mindre repor på glass. Ej funktiontestad. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
3 000 SEK