Ludvig Richarde

(Ruotsi, 1862-1929)
Ludvig Richarde
(Ruotsi, 1862-1929)

LUDVIG RICHARDE, olja på duk, signerad och daterad (19)06.

"Sjöslaget utanför Sandhamn den 24 maj 1719 mellan 40-kanonskeppet "Wachtmeister" under befäl av kommendör Anton Johan Wrangel och en överlägsen rysk eskader". Ca 75 x 130 cm.

Ytsmuts, fläckar. Krackelyr. Mindre utbuktande parti med färgbortfall.

Lähtöhinta
20 000 SEK