BYRÅ, jugend, omkring 1900.
Rak form med tre utdragslådor. Beslag i mässing. Längd ca 98, djup ca 51, höjd ca 77 cm.
Slitage, repor och stötmärken. Mindre renovering, med bland annat senare målning samt senare beslag.