615110

VÄGGPENDYL, sengustaviansk, signerad Joh: Ad: Nyberg, sent 1700-tal.

Förgyllt och bronserat foder.Krönande bandrosett med lyra. Urtavla med arabiska siffror, flankerad av lyror. Underdel med dekor av festong. Höjd 93 cm. Nyckel finns.

Ytslitage, sprickor, lagningar, färbortfall, senare ytbehandling. Ej funktionstestad. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
6 000 SEK