615828

Aron Jerndahl

(Ruotsi, 1858-1936)
Aron Jerndahl
(Ruotsi, 1858-1936)

TERRIN MED LOCK, tenn, Aron Jerndahl, Schreuder & Olsson, Stockholm, signerad och daterad 1903, tillverkad 1950

Rund konande med figurer i ringdans i relief. Hänklar i form av ett dansande par. På locket fiolspelare. Höjd 17. Diameter 28 cm.

Smärre slitage, repor och märken.

Lähtöhinta
5 000 SEK