Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SOFFA/SCHÄSLONG, empire, omkring 1800-talets andra kvartal.

Björk och björkfanér. Svängda sidostycken. Svärtade fötter och inläggningar. Klädd i gult och rosa sidentyg. Höjd 74, längd 200, bredd 65 cm.

Bruksslitage. Klädseln med smärre fläckar och större reva.

Lähtöhinta
5 000 SEK