SOFFA/SCHÄSLONG, empire, omkring 1800-talets andra kvartal.
Björk och björkfanér. Svängda sidostycken. Svärtade fötter och inläggningar. Klädd i gult och rosa sidentyg. Höjd 74, längd 200, bredd 65 cm.
Bruksslitage. Klädseln med smärre fläckar och större reva.