LOCKURNA OCH BONBONJÄR, fajans. Nils-Emil Lundström och Karl Lindström, Rörstrand, 1900-talets första kvartal.
Fri komposition efter 1700-talsfajans. Bukig form med lock. Dekor i relief och applicerad dekor av växter och blommor. Målade i polykroma färger. Stämplade Rörstrand NEL KL. Höjd 16 respektive 34 cm.
Smärre krakelerad glasyr och smärre nagg.