KLÄDSKÅP, jugend, 1900-talets början.
Ljust bemålat. Profilerat krön, delvis glasade dörrpar med bakomliggande hyllplan, två utdragbara lådor nertill. Längd ca 80 cm, djup ca 52 cm, höjd ca 181,5 cm. Nyckel finns.
Senare bemålat. Slitage. Spricka i glas. Delvis senare beslag. Dörrarna med defekt låsmekanism, lådornas nyckelbrickor ej kompatibla med nyckel.