Jugend

(1890-1920)
Jugend
(1890-1920)

SKÅL, silver, CG Hallberg Stockholm 1907. Jugend. Silvrets vikt ca 478 gram.

Silverställning med lös insats av glas. Ställningen med reliefdekor av betor med blast inom kartusch. Uddig kant och invändigt förgylld. Glasinsatsen skålformad med slipad stjärna i botten. Höjd 11,5, diameter 23 cm.

Obetydligt slitage. Insatsen med mycket obetydliga nagg.

Lähtöhinta
4 000 SEK