Gunnar Nylund

(Ruotsi, 1904-1997)
Gunnar Nylund
(Ruotsi, 1904-1997)

BORDSLAMPA, stengods, troligen Gunnar Nylund, Rörstrand, 1940-50-tal.

I form av elefant med unge, blåglaserad. Stämpelmärkt RÖRSTRAND SWEDEN. Lampskärm medföljer. Höjd inklusive lamphållare 32 cm.

Bruksslitage och repor/streck. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
1 500 SEK
Kuvan käyttöoikeudet