VAS, stengods, "Miranda", Gertrud Lönegren, Rörstrand, 1930/40-tal.
Beige glasyr med brun, vertikal randdekor. Sign "Rörstrand Lönegren Sweden L45". Höjd ca 18 cm.
Några repor. Krackelyr.