Rörstrand

(Ruotsi, 1726-)
Rörstrand
(Ruotsi, 1726-)

VAS, stengods, "Miranda", Gertrud Lönegren, Rörstrand, 1930/40-tal.

Beige glasyr med brun, vertikal randdekor. Sign "Rörstrand Lönegren Sweden L45". Höjd ca 18 cm.

Några repor. Krackelyr.

Lähtöhinta
1 500 SEK