622782

SKÅLFAT OCH STOP, tenn, Gustaf Fredric Wigholm, Eskilstuna, 1841 respektive okänd mästare, troligen 1700-tal.

Skålfat med rund form, diameter 37 cm. Stop med lock krönt av fågel, höjd 24 cm.

Bruksslitage, anlöpningar, märken, mindre bristningar och lagningar. Skålfa med senare fäste för upphängning och inristning.

Lähtöhinta
1 500 SEK