URNA, majolika, Rörstrand, omkring år 1900.
Polykrom dekor i relief av bland annat änglar. Med löst lock. Höjd ca 50 cm.
Slitage, repor och märken/mindre enstaka nagg. Bränningssprickor i hänklar.