Online-teemahuutokaupat
China for the West F780
Huutokauppa:
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
625645

VÄGGPENDYL, sengustaviansk, Jacob Kock, Stockholm (1737-1805).

Förgylld och bronserad. Genombruten dekor av girlander, griphuvuden, blommor och bladverk. Nederdel med akantusblad och kotte. Krönt av bandrosett och lagerblad. Pendel finns. Höjd 95. Bredd 52 cm. Nyckel finns.

Urtavla med slitage och fläckar. Ytskikt med slitage. Lagningar. Ej funktionstestad. Avainet sisältyvät.

Muut tiedot

Jacob Koch hovurmakare till Gustaf III. Rättigheter 1762-1803.

Lähtöhinta
7 000 SEK