62635

BORDSUR, porslin, nyrokoko, sent 1800-tal.

Rikt dekorerat urhus med voluter och rocailler samt förgylld och målad dekor. Emaljerad urtavla. Krönande figurin föreställande kvinna med gosse och get. H 41. Träsockel medföljer.

Slitage och nagg. Figurinen med stora lagningar. Sockeln med fanérskador.

Lähtöhinta
2 000 SEK