BANKETTSOFFA, gustaviansk, 1700-talets slut.

Delvis vitmålad stomme. Dynor klädda med blått tyg. Skuren dekor av löpande hund och fleuroner. På nedåt avsmalnande och kannelerade ben. Längd ca 190 cm.

Åldersrelaterat slitage, skador och sprickor. Gulnad och krackelerad färg. Färgbortfall. Torr stoppning. Renoverad och kompletterad. Källardoft.

Alkuperä - Provenienssi

Upperuds Herrgård.

Lähtöhinta
6 000 SEK