Victor Axelson

(Ruotsi, 1883-1954)
Victor Axelson
(Ruotsi, 1883-1954)

VICTOR AXELSSON, olja på duk, signerad o daterad -41.

Grönskande sommarlandskap, 65 x 54 cm.

Någon obetydlig repa.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare enligt påskrift á tergo: Disponent Hugo Ferlin, Borås.
Såld på Lilla Bukowskis auktion november 1989, auktionsnummer 142.

Lähtöhinta
4 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS