SKÅL, mässing, "Kunga-skålen", Ystad metall, 1900-talets andra hälft.

Rund form. Genombruten fot. Diameter 28,5, höjd 11 cm.

Ställvis repor och slitage. Flertal mindre bucklor.

Lähtöhinta
1 200 SEK