SAMEKNIV, Nils Nilsson Skum, renhorn. Signerad och daterad 1937.
Snidat renhorn. Ristad och målad dekor av same i släde dragen av ren. Längd ca 27 cm.
Slitage. Torkat läder. Knivskaftets avslut har släppt något.