Rörstrand

(Ruotsi, 1726-)
Rörstrand
(Ruotsi, 1726-)

KAFFEKOPPAR MED FAT, 12 st och DJUPA TALLRIKAR, 2 st, stengods, "Glunt", Christina Campbell, Rörstrand, 1970-tal.

Handmålad dekor i blått.
12 koppar med fat, diameter 8 cm.
2 djupa tallrikar, diameter ca 20 cm.

Bruksslitage. Ett av faten med fotnagg, ett med glasyrspricka från tillverkningen.

Lähtöhinta
1 500 SEK