VAS, glas. Möjligen Edward Hald och Knut Bergqvist, Orrefors, 1910-talets slut.
Bärnstensfärgad glasmassa. Optikblåst med påklipp i form av två hänklar med påklippta fenor. Hänklarna invändigt med luft. Höjd ca 28,5 cm.
Slitage, smuts. Tillverkningsdefekter.
Hellner Jan, Danius Sara m fl: "Kärlek till glas - Agnes Hellners samling av Orreforsglas", 1998: jmfr katalognummer 171, sidan 302.
Vasen i boken med detta katalognummer är tillverkad i blått med likadana påklippta vita fenor som vasen som nu säljs.