Muut
640186

Orrefors

(Ruotsi, 1898-)
Orrefors
(Ruotsi, 1898-)

VAS, glas. Möjligen Edward Hald och Knut Bergqvist, Orrefors, 1910-talets slut.

Bärnstensfärgad glasmassa. Optikblåst med påklipp i form av två hänklar med påklippta fenor. Hänklarna invändigt med luft. Höjd ca 28,5 cm.

Slitage, smuts. Tillverkningsdefekter.

Kirjallisuus

Hellner Jan, Danius Sara m fl: "Kärlek till glas - Agnes Hellners samling av Orreforsglas", 1998: jmfr katalognummer 171, sidan 302.
Vasen i boken med detta katalognummer är tillverkad i blått med likadana påklippta vita fenor som vasen som nu säljs.

Lähtöhinta
1 500 SEK