Ivar Morsing

(Ruotsi, 1919-2009)
Ivar Morsing
(Ruotsi, 1919-2009)

IVAR MORSING, olja på duk, signerad och daterad 1949.

"Mor och dotter, Taormina" 53,5 x 72 cm.

Sedvanligt ytslitage, fläckar.

Näyttelyt

Borås Konsthall 3-24 april 1949 "Birger E:som Birger, Eric Elfvén, Liss Eriksson, Knut-Erik Lindberg, Ivar Morsing" Utställningsfolder medföljer.

Kirjallisuus

Publicerad med bild i Borås Tidning 2 april 1949

Lähtöhinta
3 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet