LAMPFOT, jugend, tidigt 1900-tal, troligen Frankrike.
Överfångsglas i form av naturalistisk dekor och rosenbuskar. Höjd 30. Bredd 13 cm. Järnfäste upptill.
Saknar skärm. Smärre slitage.